Add el nekem ezt a...

Add el nekem ezt a...

CEO interjú IV: Zolnay Judit, MetLife

2019. március 05. - Addelnekem

 

ceo.jpg

"Egy újságíró kérdezte egyszer - épp kihangosítóval autóban ültem: „ha a hormonjai úgy diktálják, szokott ideges lenni?” Fejbeütött, meg is kellett állnom. Visszakérdeztem, hogy ezt egy férfitól is megkérdezné?"

 

"Lehet, hogy erős amit mondok, de van olyan szegmens, ahol Zolnay Judit erősebb márka, mint a MetLife."    Erős, vagy sem, az állítás igaz. Zolnay Judit, az életbiztosítási multivállalat, a MetLife magyar és bolgár vezérigazgatója. Hihetetlenül tudatosan és magabiztosan építi saját márkáját, ezzel támogatja a brandet is. Határozottan kiáll a női karrierépítés fontossága mellett. 

 

  • Babos Tamás: Milyen pozíciókat töltött be eddig a cégnél?
  • Zolnay Judit: A MetLife Magyarországnál 2015. május 6-a óta vagyok első számú vezető, vezérigazgató. Tavaly július óta pedig a bolgár MetLife felügyeletét is ellátom. Korábban az Értékesítés és Marketing területeket vezettem. A céghez 2008 márciusában csatlakoztam. Azt megelőzően az AXA, Credit Suisse, Winterthur vállalatoknál dolgoztam. Az egészségpénztárt vezettem. Későbbiekben a vállalati üzletág is hozzám tartozott. Ezután váltottam a MetLife-hoz.
  • B.T.: Milyennek látja a viszonyát a beosztottakkal és vezetőkkel?
  • Z.J.: Én nagyon közvetlen ember vagyok. Amerikai vállalat lévén szervezeti kultúránk is közvetlen és informatív. Mindenkivel a jó hangulatú együttműködést és kölcsönös tiszteletet keresem és kínálom.
  • B.T.: Kik felelősek a MetLife márka pozícionálásáért és a brand építéséért? Magyarországon van döntési lehetőségük, vagy minden az USA-ban dől el?
  • Z.J.: A MetLife new york-i tőzsdén jegyzett multinacionális vállalat, mely öt földrészen van jelen. Mint a hasonló méretű vállalatoknál, a brandet érintő döntések a központban dőlnek el. Így a kommunikációs stratégiát érintő lépések úgy kerülnek kialakításra, hogy az támogassa részvényesi érték növekedését. Pénzintézetként is szigorú szabályok vonatkoznak ránk. Alkalmazzuk a tulajdonos által meghatározott eszközöket. Magyarországon azt határozzuk meg, milyen úton juttatjuk el a brandet a fogyasztókhoz, hogyan képviseljük az értékeket.
  • B.T.: Mely az a médium vagy csatorna, melyet előnyben részesít?
  • Z.J.: Az életbiztosítás személyes értékesítési, üzleti modellben működik a világ 95 %-án. Szoros a felügyeleti-, és compliance elvárásrendszer. Az értékesítést nagyon komoly igényfelkeltési szakasz előz meg. Az értékesítő munkatársakra és partnerekre helyezzük a hangsúlyt, az ügyfeleket igyekszünk közvetlenül megszólítani rendezvényeken, helyi fórumokon, csatornákon. Nem jellemző – különösen a válság óta – hogy biztosító társaságok nagy léptékű televíziós, vagy print kampányokat futtattak volna. Az életbiztosítás bizalmi műfaj, a személyes kommunikáción van a hangsúly.
  • B.T.: Ön szerint a csúcsvezetőnek kötelezően részt kell vállalnia a brand építésében?
  • Z.J.: Mindenki, aki a MetLife-nál dolgozik, brand ambassador. A saját mikrokörnyezetében való tevékenység is hatással van a brandre. Ez a CEO-nál hatványozottan igaz: nem csak brand ambassador, hanem role model is. A CEO követhető példát mutat, azonosan a cég értékeivel. Pénzintézet lévén ezek az alapértékek a megbízhatóság, transzparencia és a családiasság. Ügyfeleink jellemzően családosok, közvetlen felelősséggel tartoznak hozzátartozóikért.
  • B.T.: Személyesen mely megjelenési módokat preferálja?
  • Z.J.: Elsőszámú vezetőként a konferenciák, események, szakmai és leadership megjelenések nagyon hangsúlyos részét képezik az egésznek. Ugyanakkor fontos, hogy nő, családanya és cégvezető is vagyok, mely még mindig ritka. Szívemhez közel állnak azok a lehetőségek, felkérések, ahol pályatapasztalatomat megoszthatom, és bátoríthatom a fiatal nőket, lányokat, hogy merjenek karriert építeni és egyidőben gyermeket vállalni, családot alapítani. Ezt cégen belül is képviselem. A hölgyek többségben vannak a MetLife-nál. A nők és a családi szerepek mellett a karrier vállalás támogatása nálam személyes, vállalati, és brandhez kapcsolódó tudatos szerepvállalás. A saját brand-emet is építem egyúttal, egyedül, segítség nélkül a social mediában. Ezáltal azok is követhetik az információkat és trendeket, vagy értéket, amit képviselek, akikkel ritkábban találkozom személyesen. Rövid képi impulzusokkal, gondolatokkal dolgozom.
  • B.T.: Pontosan kikhez szól a social medián keresztül?
  • Z.J.: 19 vidéki kirendeltségünk van országszerte, de szólok ezáltal ügyfeleinkhez. A bolgár szervezet is hozzám tartozik, valamint szólok a MetLife szervezetéhez világszerte.
  • B.T.: Ez nagyrészt az employer branding területe.
  • Z.J.: Ez most top 1 challange a cégeknél. A források is változtak, és a cégek vonzereje sem ugyanaz, mint korábban. Mi ráadásul speciális szegmensben dolgozunk. Minden cégnek át kell alakítania, hogyan akarja elérni a tehetséges dolgozókat.
  • B.T.: Mennyire jellemző a biztosítási területen, hogy a cégvezetők ilyen tudatosan építsék a brandet és szerepeljenek, mint Ön?
  • Z.J.: Szeretek mindig élen járni a trendek követésében, ez a személyiségemből fakad. Ugyanakkor ez egy konzervatív iparág, én viszont nem vagyok sablonszerű vezető.
  • B.T.: Véleményem szerint ez nem hátrány…
  • Z.J.: Valóban, sőt. A MetLife Magyarországon viszonylag késői érkező, és elég szűk, mondhatni prémium szegmensben dolgozunk, magas értékű biztosításokkal. Így nekem is mást kell nyújtanom.

 

Amikor kollégákkal találkozom más cégektől egy konferencián, mindenki megtestesíti a konzervatív, visszahúzódó, nehezen elérhető vezetőt, aki főleg a kockázatok elemzésével foglalkozik. Az én személyiségemhez ez nem illik.

 

  • B.T.: Ki tudna emelni médiaszereplést, amivel sikeresen támogatta a MetLife márkát?
  • Z.J.: A Forbes 20 legbefolyásosabb női vezető listáján szerepeltem először 4 éve. Ez ma már Magyarországon is figyelemre ad okot, bár ez a hír sokkal nagyobbat ütött Amerikában, mint itthon. a MetLife amerikai vállalatként amúgy is ügyel a diverzitásra, „mernek” női vezetőt kinevezni. Feltettem Magyarországot a térképre. Bár sajnos üzletméret tekintetében az ország maga nem tartozik a kiemelt piacok közé, egy ilyen hír azonban számít.. A cikk révén számos helyen megjelent a MetLife által kezelt vagyon mértéke, mely sokszorosa a magyar GDP-nek. Természetesen részt veszek konferenciákon: Portfólió, MABISZ, ezeken előadónak is felkérnek. Ez a szakmai reputáció részét erősíti. Interjúk, újságcikkek esetén szigorú a protokoll, minden nyilatkozatot le kell fordítani, el kell küldeni a központba és jóvá kell hagyatni. Tőzsdén jegyzett cégként nem tehetjük meg, hogy fals információ jelenjen meg.
  • B.T.: Találkozott olyan esettel, amikor a cégvezetőről negatív hír jelent meg, és ez rossz hatással volt a vállalat hírnevére?
  • Z.J.: Neveket, céget nem mondanék. Amerikai cégek esetében ha a cég nem hozza az éves tervet, a CEO-nak adnak még egy évet, esetleg kettőt is. Ennél gyorsabban akkor küldik el, ha valami compliance ügy merül fel. Egy Fortune 400-ban szereplő cégnél volt állami megrendelésekkel kapcsolatos eset, amikor belső ellenőrzés folyt a CEO ellen, és ez bekerült a hírekbe. Rengeteg kárt tud tenni az ilyen eset.
  • B.T.: Van olyan CEO, akit szívesen követ médiában?
  • Z.J.: Jeff Bezos nagy kedvencem. Ő alapító tulajdonos, irigylem az ő szabadságát, lehetőségeit. Női vezetők közül: Bezoshoz hasonló kaliber, Sheryl Sandberg, a Facebook operatív vezetője. Sokat segített nekem. Amikor jöttek a megkeresések, kinevezések, ügyvezető lettem, el kellett döntenem, beleállok-e: Zolnay Judit az a vezető, aki a nőket támogatja? Az ő kiállása, szerepvállalása sokat jelentett. Könyvében is leírja, hogy a nők felelőssége és kötelessége ezt vállalni. Ránky Katalin, a Loreal volt vezetője (Nők a tudományban), kiváló példakép. Nő, családanya, nő és penge üzletasszony.
  • B.T.: Mit tesz ön azért, hogy Zolnay Judit márkáját erősítse – függetlenül a MetLife-tól?
  • Z.J.: Lehet, hogy erős amit mondok, de van olyan szegmens, ahol Zolnay Judit erősebb márka, mint a MetLife. A Forbes interjú után lett ez kézzelfogható, gyakrabban keresnek rám egy előadás után, mint a márkára. Ugyanakkor soha nem értékelném alul, hogy a MetLife vezérigazgatójaként tudok bemutatkozni. Manapság még nem jellemző, hogy multicégtől menne nyugdíjba vezérigazgató. Tudatosan építem a Zolnay Judit márkát, aki leader, ért a sales-hez, az emberekhez, egyidőben nő és családanya. Az énmárkámnak a MetLife nélkül is erősnek kell lennie. Ezért tudatosan építem. Javaslom minden első számú vezetőnek.
  • B.T.: Richard Branson, a Virgin vezérigazgatóját tudom felhozni példának, akinek erősebb az énmárkája, mint a Virginé. Ezáltal „húzza magával” a cég márkáját is.
  • Z.J.: Magyarországi viszonylatban egyértelműen hozzá tudok adni, jóban van egymással a két márka…
  • B.T.: Különbözik Ön szerint a női és férfi vállalatvezetők kommunikációja?
  • Z.J.: Alapvetően nem. Az különbözik, ahogy az olvasók és stakeholderek látják. Ránky Katalin mondata forrázott le egy alkalommal. Azt mondta nekem egy előadás után: „Mindegy mit mondasz, arra fognak emlékezni, milyen ruha volt rajtad és milyen volt a frizurád.” Kislánykorom óta arra törekedtem, hogy azzal váltsak ki hatást, amit gondolok, ne a külsőmmel. Viszont ha már így van, beépítem az eszköztáramba. Lesarkítva: felveszek egy piros ruhát, mely vonzza a tekintetet, és , igyekszem ott is tartani a figyelmet azzal, hogy tartalmas a beszédem. Egy újságíró kérdezte egyszer - épp kihangosítóval autóban ültem: „ha a hormonjai úgy diktálják, szokott ideges lenni?” Fejbeütött, meg is kellett állnom. Visszakérdeztem, hogy ezt egy férfitól is megkérdezné? Ezek többezer éves sémák, el kell fogadni, nem haragszom érte. Persze küzdök ellene, azon dolgozom, hogy megváltozzon. Sajnos a szakmai interjúkat, tartalmakat csak párezer ember olvassa. Ezért is hoztuk létre a Life Changer Programot, helybe megyünk, és megszólítjuk ezáltal az embereket oktatási intézményekben. Magyarországon a nőknek van egy extra nehezítő tényező is: az aging, a kort nem tudjuk jól kezelni. Például Amerikában a hitelesség a korral nő.
  • B.T.: Van extra előnye, ha nőt neveznek ki férfi helyett vezetőnek?
  • Z.J.: Alapvető, hogy alkalmas legyen az illető. A mai digitalizált, roppant mód felgyorsult világban ezerfelé kell figyelnünk. Én magam is egy napon belül számos szerepben jelenek meg, és villámgyorsan kell váltanom a szerepek között: vezető, kolléga, édesanya, feleség, a kutyám gazdája, anyuka az iskolában, háziasszony, barát – és persze az üzleti élet. Edzve vagyok, kétségtelen. Egy gyermekszületés hihetetlenül megváltoztatja, megerősíti a testet és lelket is. Úgy vagyunk kódolva, hogy bírjuk egy kicsit jobban. Ezért nem kell koszorú, de ez előnyt jelent. Nagyon számíthatok a kolléganőimre, ha valami újat kell bevezetni, létrehozni. De semmi nem megy férfiak nélkül. Együtt lehetünk csak sikeresek. Sok jó jelet látok, bizakodó vagyok.
  • B.T.: Köszönöm a beszélgetést, Judit!

A bejegyzés trackback címe:

https://addelnekem.blog.hu/api/trackback/id/tr8214670015

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása